Zajímavé případy

Nádor varlete

Nesestouplá varlata, odborně nazývaná jako kryptorchismus, jsou častým problémem u pejsků mnoha plemen. Kryptorchismus může být jednostranný nebo oboustranný a dále rozlišujeme břišní , kdy varle zůstane v dutině břišní,tříselný, kdy je varle v tříselném kanálu nebo podkožní  a lze ho nahmatat. Kryptorchismus je dědičnou záležitostí a pes s tímto postižením by neměl být zařazen do chovu. Štěně, které si nový majitel pořídí zhruba v osmi týdnech věku by mělo mít již obě varlátka v šourku. Varlata sestupují mezi pátým až osmým týdnem. Vždy je potřeba varlata zkontrolovat, což je rutinní záležitostí při návštěvě u veterináře.

Je-li zjištěn tříselný nebo podkožní kryptorchismus dá se hormonálním ošetřením sestup varlat dokončit. U břišního se doporučuje chirurgické odstranění. Majitel se může rozhodnout, zdali chce odstranit pouze nesestouplé varle a varle v šourku zachovat (jedná-li se o jednostranný kryptorchismus) nebo provést úplnou kastraci. Ale je třeba majiteli zdůraznit, že se jedná o dědičnou vadu a není etické nechat psa dále rozmnožovat.

Vývoj spermií je podmíněn optimální teplotou, která je v šourku o dva až tři stupně nižší než teplota těla. Proto varle, které zůstalo v břichu, třísle nebo podkoží je vystavováno vyšší teplotě a může podstupovat  degenerativním procesům  a především ve stáří je toto varle náchylné k nádorovému bujení.  Varle v břiše sice neprodukuje spermie, ale pokud nádorově bují, je často hormonálně aktivní (produkuje samčí i samičí hormony), což se projevuje kožními změnami, zbytněním mléčné žlázy, atraktivností pro psy, útlumem krvetvorby, včetně rozsevu metastáz do ostatních orgánu, což je velkou komplikací.

Na fotkách můžete vidět, jak moc se dokáže varle v břiše zvětšit. Samozřejmě jsme přistoupili ke kastraci.

Zadržení snůšky u Agamy vousaté

Zadržení snůšky u Agamy vousaté je stav, kdy samička nedokáže naklást vejce,nebo je naklade jen částečně a zbytek vajec  v ní zůstane.

Příčinou tohoto stavu bývá nízký věk páření (samička by měla mít alespoň rok), špatná kondice, nevhodné podmínky (nízká teplota, chybějící kladiště, stres), nevhodná výživa.

Majitel si obvyklé všímá, že samička nežere, má velké břicho, snaží se stále hrabat, není moc aktivní.

Problém se zpravidla řeší nejprve aplikací kalcia a oxytocinu. I já jsem své agamě takto aplikovala po tři dny, ale bez výsledku. Pak je potřeba přistoupit k chirurgickému řešení, jako v našem případě.A vyplatí se samičku vykastrovat, protože se dá předpokládat opakování problému.

Agamka v sobě měla 13 zadržených vajec, které jsme uložili do inkubátoru a zanedlouho měli mláďata.Samička se po zákroku vrátila opět do aktivního života.

Výhřez penisu u želvy

Výhřez penisu u samců želv je stav, kdy penis (zpravidla po páření) není zatažen zpět do kloaky z důvodu ochabnutí příslušného svalstva.

Pokud majitel rozpozná problém zavčas, je potřeba penis vmáčknout zpět do kloaky což zpravidla pomáhá. V tomto případě trval problém několik dnů, penis byl již silně oteklý a hrozilo poranění.

Proto jsme přistoupili k chirurgickému odstranění.

 Nádor mléčné žlázy fen a koček

Nádory mléčné žlázy patří mezi častý problém, se kterým přichází majitel do ordinace. U fen se jedná o nejčastější typ nádoru, u koček se jedná o třetí nejčastější typ.

V tomto případě byla volena totální mastektomie – tedy odstranění celé mléčné lišty.

Více o tomto onemocnění se dočtete v sekci Články.